Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) «Հանրային կառավարման բարեփոխումների Արեւելյան գործընկերության տարածաշրջանային հիմնադրամի» օժանդակությամբ սեպտեմբերի 11-17-ը Վրաստանի Բաթումի քաղաքում ընթացել են Արեւելյան գործընկերության խորհրդարանների աշխատակազմերի՝ «Ռազմավարական պլանավորում ու կատարողականի գնահատում» թեմայով աշնանային ակադեմիայի աշխատանքները: Հայաստանի, Վրաստանի, Մոլդովայի խորհրդարանների աշխատակազմերի ներկայացուցիչներին ողջունել եւ արդյունավետ աշխատանք են մաղթել Վրաստանի խորհրդարանի աշխատակազմի ղեկավար Քեթեւան Կվինիկաձեն, Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետության Գերագույն խորհրդի նախագահ Դավիդ Գաբաիձեն, GIZ «Ժամանակակից եւ ուժեղ խորհրդարանական աշխատակազմեր Արեւելյան գործընկերությունում» ծրագրի տարածաշրջանային պատասխանատու Թամար Զոդելավան:
Բանախոսները կարեւորել են ակադեմիայի աշխատանքները: Նշվել է, որ նման ձեւաչափով  փորձի փոխանակումը  հնարավորություն է տալիս մասնակից խորհրդարանների աշխատակազմերի շրջանում հզորացնել ռազմավարական պլանավորման կարողությունները, նպաստել խորհրդարանների աշխատակազմերի մասնագիտական գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը:
Հայաստանի Ազգային ժողովի աշխատակազմի ներկայացուցիչներն աշխատանքի ընթացքում ներկայացրել են ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ռազմավարական պլանի մշակման ու ներդրման ընթացքի վերաբերյալ իրենց փորձառությունը:
Աշնանային ակադեմիայի ավարտին մասնակիցներին հավաստագրեր են հանձնվել:
Աշխատանքների շրջանակում  Հայաստանի, Վրաստանի, Մոլդովայի խորհրդարանների աշխատակազմերի ներկայացուցիչներին  հյուրընկալել է Աջարիայի Գերագույն խորհրդի նախագահ Դավիդ Գաբաիձեն: Նա ներկայացրել է օրենսդիր մարմնի կառուցվածքն ու գործառույթները:
Աշնանային ակադեմիա աշխատանքները կազմակերպվել են GIZ Տարածաշրջանային ֆոնդի «Ժամանակակից եւ ուժեղ խորհրդարանական աշխատակազմեր Արեւելյան գործընկերությունում» ծրագրի կողմից:

11-17 сентября в Батуми (Грузия) при содействии Регионального фонда реформ общественного управления Восточного партнерства Германского общества международного сотрудничества (GIZ) прошла работа Осенней Академии аппаратов парламентов Восточного партнерства на тему “Стратегическое планирование и оценка деятельности”. Представителей аппаратов парламентов Армении, Грузии и Молдовы приветствовали и пожелал им эффективной работы руководитель аппарата парламента Грузии К.Квиникадзе, председатель Верховного Совета Аджарии Д.Габаидзе, региональный менеджер проекта GIZ “Современные и сильные парламентские аппараты в Восточном партнерстве” Т.Зоделава.
Выступавшие подчеркнули важность работы Академии. Отмечено, что обмен опытом в таком формате дает возможность усилить возможности стратегического планирования среди аппаратов парламентов-участников, способствовать повышению эффективности профессиональной деятельности аппаратов парламентов.
В ходе работы представители Аппарата НС РА представили свой опыт по разработке и  внедрению стратегического плана структуры.
По окончании Осенней Академии участникам вручены сертификаты.
В рамках работ председатель Верховного Совета Аджарии Д.Габаидзе принял представителей аппаратов парламентов Армении, Грузии и Молдовы,   представил им структуру и функции законодательного органа.
Работа Осенней Академии была организована в рамках программы Регионального фонда GIZ “Современные и сильные парламентские аппараты в Восточном партнерстве”.